„Zaangażowane społecznie” techniki obrazowania

…albo mówiąc prościej krótki kurs manipulowania ludźmi za pomocą zdjęć i obróbki obrazu.

Na wstępie zastrzegam, że tym wpisem nie opowiadam się po stronie żadnego z kandydatów. Wypowiadam się po stronie uczciwych bezstronnych mediów.

A piszę to w momencie kiedy TVP Info zaprasza do studia kolejne osoby z pytaniem „dlaczego zagłosuje Pan / Pani na Bronisława Komorowskiego? a problemy z dźwiękiem stały się już zdrowym standardem w relacjach z konwencji Dudy.

Co za tym stoi, nie wiem. Dla mnie ciekawszy jest mechanizm manipulacji obrazem. Bo czy wiesz na jakiej podstawie podejmujesz decyzję na kogo głosować? Na żadnej podstawie. Po prostu o tym nie decydujesz. Decyzję dawno podjął Twój podświadomy umysł na podstawie zupełnie pozornie bezsensownych przesłanek. To, co robi Twój świadomy umysł, to tylko tę decyzję racjonalizuje, czyli usprawiedliwia jej podjęcie pozornie racjonalnymi argumentami. Bo jak się przyjrzeć bliżej, to nawet dzielenie ludzi na racjonalnych i radykalnych nie ma w sobie nic racjonalnego.

Poniżej fragment serwisu internetowego TVN24. Z pozoru nic szczególnego, po prostu dwa zestawienia zdjęć kandydatów II tury wyborów prezydenckich:

manipulacja w wyborach prezydenckich 2015

Niestety lewe zestawienie jest lewym – dosłownie i w przenośni. Z jednej strony urzędujący prezydent, przedstawiany jest w cieplejszym barwach, z wypięta piersią, w trakcie przemawiania do ludzi i otoczony ludźmi. Zaraz obok, samotny Duda, w chłodniejszych barwach, wyglądający jak zasłuchany, ugrzeczniony uczniak. Coś Ci to mówi?

Ale dużo ciekawsze jest zdjęcie po prawej na pionowym bannerze z odnośnikiem do materiałów o prezydenckiej debacie, 21 maja. Po lewej oryginał, trochę więcej można zobaczyć otwierając zdjęcie w Photoshopie, zwielokrotniając wartwę (Ctrl+J) i ustawiając tryb przenikania na przykład na „Multiply” (zdjęcie po prawej). Ujawnia to małe „ulepszenia” jakim podlegał obraz.

4b4a

Po pierwsze, nad spracowaną głową obecnie-nam-panującego widzimy orzeła z koroną. To kotwicznie mające go skojarzyć w sposób pozytywny (orzeł) i powiązać z atrybutami władzy (godlo, korona). Co więcej, Twój umysł nie może się przed tą techniką bronić. Po prostu jej nie widzi.

A tak by wyglądał plakat, gdyby wykonano go przy użyciu lustrzanego odbicia jednego zdjęcia. Wybaczcie brak garnituru, takie akurat miałem pod ręką. Jest różnica?

Jeśli na poniższym zdjęciu bardziej Ci się podoba kandydat po lewej – udostępnij na Facebooku. Jeśli kandydat po prawej – napisz komentarz poniżej lub polecając go znajomym.

6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *