Co to znaczy Lorem Ipsum? Poznaj znaczenie najbardziej tajemniczego tekstu w Internecie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam pellentesque aliquet tellus. Phasellus pharetra nulla ac diam.

Widziałeś ten tekst wiele razy na stronach www – czy zastanawiałeś się jednak co to właściwie znaczy? Jeśli nie to dobrze – celem umieszczania na powstających stronach jest użycie „wypełniacza” który pozwala zobaczyć jak tekst się „wlewa” na stronę, nie przyciągając uwagi swoją treścią.

Dlaczego widzę Lorem Ipsum dolor sit amet…

Jeżeli widzisz ten tekst, to znaczy że patrzysz na niedokończoną stronę www, która jest online (a jeszcze nie powinna) albo że ktoś chce zaprezentować różne rodzaje czcionek tak, by nie skupiać uwagi odbiorcy na znaczeniu tekstu, tylko na ich kroju.

Oczywiście zamierzam wszystko popsuć. Pod koniec wpisu zamieszczę tłumaczenie ze „starożytkowego” na polski, w dodatku w kilku wersjach.

Co naprawdę oznacza „Lorem Ipsum…”?

Chociaż większość „Lorem Ipsum” jest pozbawiona sensu, jego początek jest wzięty z pracy Cycerona „O Granicach Dobra i Zła”. Oryginalny tekst w łacinie mówi o teoriach etycznych dotyczących dobra i zła. Jednakże, w przypadku „Lorem Ipsum”, tekst został celowo zmieniony i przekształcony w sposób, który sprawia, że jest on niezrozumiały, co pomaga skupić uwagę właśnie na grafice i układzie, a nie na treści tekstu.

cyceron autor pierwotnej wersji Lorem Ipsum

„Lorem Ipsum” dziś

Wykonanie stron www wiąże się z koniecznością użycia neutralnego wypełniacza. Dziś „Lorem Ipsum” jest wszechobecne w świecie projektowania. Jest używane jako tekst zastępczy w szkicach, aby umożliwić projektantom skupienie się na aspektach wizualnych, takich jak układ, typografia i projekt graficzny, bez rozpraszania uwagi treścią. Jego uniwersalność sprawia, że jest ono popularne nie tylko w druku, ale także w projektowaniu stron internetowych ale również i aplikacji mobilnych.

Kursy dla kreatywnych:
warsztaty fotografii na Twoim evencie
podstawy fotografii
indywidualne warsztaty fotograficzne

„Lorem Ipsum” – statystyki użycia

Interesującym aspektem „Lorem Ipsum” jest jego użycie w ciągu lat. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na projektowanie i rozwój cyfrowy, tekst ten stawał się coraz bardziej powszechny. Statystyki pokazują, że większość profesjonalistów z branży kreatywnej używało „Lorem Ipsum” w jakimś momencie swojej kariery. Pomimo pojawienia się nowoczesnych alternatyw, takich jak teksty generowane automatycznie, „Lorem Ipsum” nadal pozostaje ważnym narzędziem w świecie projektowania ze względu na swoją neutralność i skuteczność w oddzielaniu treści od formy.

Nietzsche Ipsum

Jedną z interesujących odmian „Lorem Ipsum” jest „Nietzsche Ipsum„, które zamiast tradycyjnego łacińskiego tekstu, wykorzystuje fragmenty dzieł słynnego filozofa Friedricha Nietzschego. Ta odmiana zachowuje bezsensowny charakter oryginalnego „Lorem Ipsum”, ale wzbogaca go o głębsze, filozoficzne wątki i charakterystyczny styl Nietzschego. Można więc powiedzieć że to bezsens pogłębiony.

Dzięki temu, „Nietzsche Ipsum” oferuje unikalne połączenie estetyki i intelektualnego zacięcia, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych tekstów zastępczych, szczególnie w projektach o bardziej artystycznym lub intelektualnym charakterze.

Lorem Ipsum – tłumaczenie

Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć, tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Dając przykład banalny: któż z nas kiedyś nie podejmował się trudnego wysiłku fizycznego mając na względzie uzyskanie z tego korzyści? Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności?” (i dalej: „jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności.
(Tłumaczenie za Wikipedią)

Swoją drogą, nie ma nikogo kto by dobrowolnie dążył do cierpienia? Wydaje mi się że los projektanta graficznego (czyli osoby która najczęściej ten tekst ogląda) często temu przeczy.

Czy oglądamy oryginalną wersję traktatu Lorem Ipsum?

Nie, używana jest zmodyfikowana wersja, będąca tylko częścią oryginalnego tekstu. Poniżej fragment oryginalnej wersji z pogrubionymi fragmentami używanymi w demonstracji:

[32] Sed ut perspiciatis, unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam eaque ipsa, quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt, explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem, quia voluptas sit, aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos, qui ratione voluptatem sequi nesciunt, neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum, quia dolor sit, amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modtemporincidunt, ut labore et dolore magnaaliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minimveniam, quis nostruexercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit, qui in ea voluptate velit esse, quam nihil molestiae consequatur, vel illum, qui doloreeufugiat, quo voluptas nulla pariatur? (za Wikipedia)

lorem ipsum, co to znaczy?

Lorem Ipsum językiem młodzieżowym

Po co pozbawiać do końca sensu coś, co z założenia ma sensu nie mieć? Oczywiście po to, żeby było zabawniej. No to jedziemy, mój artykuł powstał w 2013 a teraz jest 2023 i tłumaczenie język młodzieżowy dokonane przy pomocy sztucznej inteligencji:

Tłumaczenie Lorem Ipsum na język mlodzieżowy

Yo, słuchajcie, nie ma takiego zioma, który by na serio lubił cisnąć się na maksa, czaisz? Chodzi o to, że nikt nie leci w tą chujnię dla samej chujni, tylko czasem trzeba coś odjebać, żeby było zajebiście. Sprawdź to: każdy z nas, człowieku, kiedyś cisnął na siłce albo gdzieś indziej, żeby potem była moc kumasz? I kto mi będzie pierdolił, że coś jest nie halo, jak woli chill od badziewia , albo jak nie marzy o bólu w dupie, który nie prowadzi go do frugo?

I jeszcze ogarnij to, totalnie nie czaje boomerów którzy są na maxa zapatrzeni w jakieś chwilowe przyjemności, tak mega, że nawet nie łapią, że to się kończy bólem dupy na maxa. To jest mega krindżowe czaisz? Myślisz sobie ale fun, i co? Chujnia i zjazd na maxa.

Lorem Ipsum, wersja hip-hopowa

Yo, Lorem ipsum to jest taki flow, człowieku, rozumiesz? Chodzi o to, że nie ma co się marszczyć, że trzeba żyć z gazem to najważniejsze że jesteśmy w tym razem, yo. Robiąc swoje, robiąc swoje, wiecznie w ruchu. Yo, masz ten bit, idzie wciąż, nie zatrzymuje się, kto by bez powodu cierpieć chciał i mówić „ał”?. Kto by bez powodu zdychał z głodu? Tak, tak, i ten jest ten tekst, yo, to jest ta chwila, tak jak to nasze życie na ulicy, nie? Zawsze coś się dzieje, zawsze coś nowego, nie ma co się dręczyć i cierpieć kolego. Jak te rymy, co lecą, to samo jest z życiem, zawsze w ruchu, tak.
To jest jak graffiti na ścianie, człowieku, każdy kawałek ma swoją historię i przesłanie. Jak ta ulica, co opowiada swoje historie, każda ściana, każdy zakamarek. I my, w tym wszystkim, jak te słowa, trochę zagubieni, ale i tak idziemy do przodu. Bo to jest nasza muzyka, co w cierpieniu bezsensownie nie utyka nie utyka.
Yo, i pamiętaj, że każdy dzień to nowy bit, nowa rymowanka, nowy kawałek życia. W życiu nie unikniesz chujni i cierpienia. Gdy kogoś takiego spotkasz na ulicy to się śmiej z jelenia. Nie goń nie unikaj, ogargnij ten , czyj ten rytm, o tak. Jak w tych słowach, które lecą, nie zatrzymując się. To jest nasz świat, nasza muzyka, nasze życie, co nigdy nie utyka, problemów nie unika Yo.”

Mam nadzieję że tłumaczenia się podobały i teraz Lorem Ipsum nie będzie nigdy takie samo. Dwa ostatnie zostały wykonane przy pomocy Chata GPT (4.0)

Przyszłość „Lorem Ipsum” – czy ten tekst pozostanie z nami na dłużej?

Wydaje się że nie ma zagrożeń dla zakorzenienia „Lorem Ipsum” w przyszłych praktykach projektowych. Pomimo postępu technologicznego i pojawienia się nowych metod tworzenia treści (jak widzisz powyżej), tradycyjne „Lorem Ipsum” nadal jest cenione za swoją uniwersalność i prostotę. Jego zdolność do oddzielenia formy od treści pozostaje kluczowa dla projektantów, którzy chcą skupić uwagę na aspektach wizualnych bez rozpraszania uwagi treścią.

Oczywiście rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja i generatory tekstu, z pewnością wpłynie na ewolucję lub adaptację „Lorem Ipsum”. Możliwe, że w przyszłości zobaczymy bardziej złożone i dynamiczne formy tekstu zastępczego, które będą bardziej dostosowywane do konkretnych potrzeb projektowych.

Jednak ze względu na swoją długą historię i uniwersalność, „Lorem Ipsum” prawdopodobnie pozostanie ważnym narzędziem w świecie projektowania przez długie lata.

4 komentarze

  1. Idąc w kierunku wolnego tłumaczenia dobra byłaby sentencja:
    Lepiej jak jest gorzej, bo może być lepiej. Gorzej jak jest lepiej, bo może być gorzej.

  2. Moim zdaniem znaczenie jest inne… Z definicji: Lorem ipsum – tekst składający się z łacińskich i quasi-łacińskich wyrazów, mający korzenie w klasycznej łacinie, wzorowany na fragmencie traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła” (De finibus bonorum et malorum) napisanego w 45 p.n.e. Tekst jest stosowany do demonstracji krojów pisma (czcionek, fontów), kompozycji kolumny itp. Po raz pierwszy został użyty przez nieznanego drukarza w XVI wieku. Ja to czytam tak, ze cierpienie ma głębsze znaczenie. Przyjemność zdominowała nas i dla mnie jest to wezwanie do poświęcenia czegoś (przyjemności swojej) w imie wyrzeczenia się czegos lub rzeczywistego dosłownego cierpienia, aby zachować równowagę. Zastanawia mnie rotunda i ten tekst wyświetlony oraz to ze znalazł się on na kilku stronach kościołów jak również zbieżność z apokalipsa. I tak zaraz napiszecie ze kolejna popaprana… tak tylko rzucam do przemyślenia. Jest coś takiego jak rycerze Milosiedzia Bożego którzy odegrają duża role podczas końca świata i oni właśnie mocni są związani z powyższym tekstem ( tam ja to czytam i odbieram ) być może to jakieś wezwanie do zgłoszeń do tego ruchu. Pozdrawiam hejterow i zachęcam tych którzy maja podobne myśli do Zgłoszenia sie do Ruchu Rycerzy Miłosierdzia Bożego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *